lgay0838311 lgay0838311
  • 11-10-2020
  • Mathematics
contestada

Peter bought 8 lemons for $ 6. Each lemon was the same price.
What was the cost for 1 lemon?

Respuesta :

swim21 swim21
  • 11-10-2020

Answer:

$0.75

Step-by-step explanation:

the total was 6 dollars, and there were 8 lemons. so 6/8 = 3/4 = 0.75

hope this helps!! :)

Answer Link
emilyyang123
emilyyang123 emilyyang123
  • 11-10-2020

Answer:

.75 cents each

Step-by-step explanation:

if you divided the 6 dollars by the 8 lemons then you get 0.75

Answer Link

Otras preguntas

Urgent!!! What are wholesale sales? O Large orders that receive a discount. O Everything that is included in a single order to a customer. O Sales made in bulk
Why did japan join ww2
I just need the answer for this one
Helppp law of sines and law of cosines
write 6 ratinol numbers between - 3 and - 4​
Sandra has a 1/3 chance of making the team. What is the probability that Sandra will not make the team?please help!​
how do i fiind the longitude and latitude with a ruler​
2 2.1.3 Quiz: Understand Conflict and Plot ZA Question 4 of 10 Read this passage: Pavel, a nuclear engineer, works at a nuclear power plant. He notices that the
Determine the potential difference between the ends of the wire of resistance 5 Ω if 720 C passes through it per minute.
At City Burger, 4 of the last 8 customers wanted cheese on their burgers. What is the experimental probability that the next customer will want cheese on his or