SUMMERTIME08
SUMMERTIME08 SUMMERTIME08
  • 10-11-2020
  • Mathematics
contestada

A store charges $56 for 5 pounds of crab meat. What is the unit price per pound of crab meat?

Respuesta :

jessij29tx jessij29tx
  • 10-11-2020
The unit price is 11.2
Answer Link
Аноним Аноним
  • 10-11-2020

Answer:the unit price is 11.2

Step-by-step explanation:cuz u  divided 56 by 6 and u get =11.2 plz rate me brainest

Answer Link

Otras preguntas

what's the factor tree for 96
Does 40/100 equal to 2/3? Explain why or why not.
Kim estimates that the faucet in her kitchen drips at a rate of 1 drop every 3 seconds. Erik wants to know how many times the faucet drips in a week.
one bottle of aspirin holds 250 tablets, each containing 150 mg of aspirin and sells for $2.95. Another bottle holds 125 tablets, each containing 200 mg of aspi
How to do this problem
please help me with this
Quien me dice la respuesta de esto por favor. 2r-(5-r)=13+2r
in this type of government there is no clear -cut separation of powers between the legislative and executive branches though the legislative has most of the gov
3q2+q-q2 ? note that the #2s are 2 in the second power
whats medical term for state of a fast heart?