ellexxrae18
ellexxrae18 ellexxrae18
  • 10-11-2020
  • Mathematics
contestada

15 pts! QuikStop sales 2-packs of a 6-pack 12-ounce soda can for $5.40. What is the unit price of the soda
a) per can Answer

b) per ounce

Respuesta :

immanuelfelix
immanuelfelix immanuelfelix
  • 10-11-2020

Answer

1.per can : 10.8

i tried to answer but it is too hard

Answer Link

Otras preguntas

why is a voltmeter is always connected in parallel in a electric circuit?
Find two whole numbers whose sum is 60 and whose difference is 12
how can wind be a torrent of darkness
is 0.7142857.... a rational number? why or why not?
A planet has two moons.  The first moon has an orbital period of 1.262 Earth days and an orbital radius of 2.346 x 104 km.  The second moon has an orbital radiu
Which sentence is correct? Helen paid for that tickets with my money. Helen paid for this tickets with my money. Helen paid for them tickets with my money. Hele
why a c is advantageable than dc
what is the full form of ATP Can you help me pls
is tamarind a natural indicator? Give reasons.
write about major glands associated with the alimentary canal of man and mention their function