ramenlover2005
ramenlover2005 ramenlover2005
  • 10-11-2020
  • Mathematics
contestada

A flower store uses the expression 2+5r to determine the cost in dollars of 3 roses

Respuesta :

Diosan
Diosan Diosan
  • 10-11-2020

Answer:

$17

Step-by-step explanation:

We know that we are looking at the cost of 3roses, simply plug 3 in for r and solve.

2+5r

2+5(3)

2+15

17

Answer Link

Otras preguntas

A tube of toothpaste is marked $3.92 for 8 ounces. What is the price per ounce?
central idea of THE SCRAMBLE FOR AFRICA
True or false the carrying capacity is the minmum number of individuals in a species that an environment can support
States and federal government please help me
Adam did have a will prepared shortly before he died. The property that is transferred according to adams will is known as the?
Which of the following points would fall on the line produced by this point-slope form equation y − 2 = 3 ( x − 5 ) when graphed?
HELPPPP DUEEE IN A FEW MINSSS PLS HELPPP
How important is family lineage and economic status in determining one’s identity? In other words, how much does a person’s family ancestry and family status sh
Why did Bismarck succeed against internal and external opposition?
see image below please!