edksisisjskshsusisis edksisisjskshsusisis
  • 11-11-2020
  • Mathematics
contestada

Which of the following offers the least price per ounce of shampoo?
A) $6 for 8 ounces of shampoo
B) $4 for 5 ounces of shampoo
C) $8 for 12 ounces of shampoo
D) $12 for 16 ounces of shampoo

Respuesta :

PhysicsGirl
PhysicsGirl PhysicsGirl
  • 11-11-2020
B because 5/4 = 1.25 per ounce
Answer Link

Otras preguntas

Suppose the circumference of a circle is 8π. What is its area?
Is 1/2 equivalent to 7/12
Danica has laid out floor tiles so they from a rectangle with a perimeter of 18 inches what is the difference between the greatest and least possible areas of t
Write the equation of a sinusoidal function that rises from a minimum point at (-2,-1) to a maximum point at (3,9).Please explain:)
what is the intercept? what is the slope? y+2=9
Which element reacts spontaneously with 1.0 M HCl at room temp? 1.copper 2.gold 3.silver 4.zinc
(x³+6)(x⁴-9)= ___ (type terms in descending order)  please help.
what is the measure of an exterior angle of a regular quadrilateral
how do you explain the midpoint of cd is e (-1,0). one endpoint is c(5,2). what are the coordinates of the other endpoint?
What was Lincoln's attitude towards the defeat of the south during the civil war?