Jewelresendez2
Jewelresendez2 Jewelresendez2
  • 11-11-2020
  • Mathematics
contestada

Molly bought 2 pounds of jelly beans for
$2.99. How much would 7 pounds of jelly
beans cost?
(Round your answer to the tenths place.)

Respuesta :

Cindy0212 Cindy0212
  • 11-11-2020
10.465 would be your answer.
Answer Link
jdbalsr
jdbalsr jdbalsr
  • 11-11-2020

Answer:

10.5

Step-by-step explanation:

2.99 divided by 2 = 1.495 x 7 = 10.465, rounded is 10.5.

Answer Link

Otras preguntas

reva woke up one morning and saw frost on the window it was -4c outside later in the day the frost know that at 3 p.m. 3c outside which expression represents th
h(x)= 2x+1, Find h(3)
According to "How to Eat an Ice-Cream Cone," what is the first step in eating an ice-cream cone? A.Informing the family that no ice cream will be eaten in the
What contributed to the fall of the Mughal empire
How many 1 ft2 tiles do you need for the flooring of a room that is 13 ft by 13 ft? A, 52 tiles B. 169 tiles C, 26 tiles D, 81 tiles
He nurse is caring for an irritable, lethargic 18-month-old child who swallowed several over-the-counter (otc) antihistamine tablets an hour ago. what intervent
Pls help! I need to turn this is by tomorrow
can someone help me!! question is in the attachment
I need help with 8 & 9 please
What two partial products would you add to find 513 x 46?