hanuhlynn
hanuhlynn hanuhlynn
  • 12-11-2020
  • Mathematics
contestada


A deli sells a sandwich spread for $6.40 per pound. How much do you have
to pay for 24 ounces of the spread?

Respuesta :

madbugwhite madbugwhite
  • 12-11-2020

Answer:$9.60

Step-by-step explanation:

16 ounces = 1 pound

24 ounces/ 16 ounces= 1.5 pounds

1.5 pounds x $6.40 = $9.60

Answer Link

Otras preguntas

What's 23/4 on a number line?
Morgan's favorite spaghetti sauce is available in two sizes:pints and quarts. pint 16 (oz) price 3.89 quart 32 5.98 what is the unit rate to the nearest cent p
What is the difference between the stage manager and scenic designer. This is for My THEATER ARTS class.
how to write a story about the doubles-plus-2 fact 5+7=12
How did Charlemagne create an empire that blended several different traditions?
A bag contains 4 blue marbles, 2 black marbles, and 3 red marbles. If a marble is randomly drawn from the bag, what is probability that it is NOT black?
true or false domain,first element and y-value all have the same meaning
how do I solve this by elimination {5x+y=0 5x+2y=30
HELP!! Alex says that if he rolls an odd number on the first number cube, it is more likely that he will roll an even number on the second number cube. Is he c
The theory of a land bridge between South America and Africa as an explanation for similar fossils on the two continents is not supported today because _____.