kaleedutra
kaleedutra kaleedutra
  • 10-10-2016
  • Mathematics
contestada

A store sells 12 cans of nuts for $33. How much would it cost you to buy 7 cans of nuts?

Respuesta :

texaschic101
texaschic101 texaschic101
  • 10-10-2016
33/12 = 2.75 per can

2.75 * 7 = 19.25......so its 19.25 for 7 cans
Answer Link

Otras preguntas

WILL MARK AS BRAINLIEST!!!!! A hydra is an aquatic organism that lives in fresh water. During reproduction an outgrowth begins to form on the parent. The outgro
What is a quorum? What are the Rules of Proceedings? The Journal of Proceedings? ANSWER PLZZ IM GIVING 15 PTS TO WHOEVER ANSWERS THIS
Which type of interest rate gives the most accurate measure of the amount a borrower will really pay in interest, because it takes into account compounding that
When treasury stock is reissued for more than cost, A. debit Cash and credit Treasury Stock. B. debit Cash and credit Treasury Stock and Paid-In Capital from Tr
Can You help me with this question please. Thanks In Advance.
Carmela mixes 3/4 kilogram of walnuts, 1/2 kilogram of almonds, and 1/4 kilogram of pecans together. She divides the mixed nuts into 3/10 kilogram bags. How man
Why did settlers expand westward despite the challenges of the physical environment there?
How long ago did invertebrates become common on Earth?
A bakery has 72 half gallons of milk. It takes 1 2/3 cups of milk to make the cake. Note that 1 cup= 1/8 half gallon= 0.125 half gallon. How many cakes can th
need help!!!!! How old is cooper?