aniVin7ache8
aniVin7ache8 aniVin7ache8
  • 12-10-2016
  • Mathematics
contestada

6 sweets cost 24p all together how much do 5 sweets cost

Respuesta :

SJ2006
SJ2006 SJ2006
  • 12-10-2016

Cost of 6 sweets = 24p

so, cost of 1 sweet = 24p/6 = 4p

Now, cost of 5 sweets will be =4p*5 = 20p

Answer Link

Otras preguntas

hi what up peolpe############################
A certain stock has grown continuously from 1980 to 2015. A $10,000 investment in the stock in 1980 would be worth $3,500,000 in 2015. Find the stock's average
1:1.2 as a fraction pls tell me in one minute
What is the effect on the graph of f(x) = x2 when it is transformed to h(x) = 1/5x^2 +12? O A. The graph of f(x) is horizontally compressed by a factor of 5 and
Hey you, yes you. go grab a glass of water, sit in front of the mirror and smile. even if you have nothing to smile about, just try it, you'll find something be
Solve: 2a + 5 = 23 :((
If a car travels 23 miles in 20 min what is the. car speed in miles per hour?​
Helps me solve this problem please
1.5 question 3 on edhesieve
No one is helping me please help! Think about how you can use absolute value notation to express the distance between two points on a coordinate graph. For each