kayla177 kayla177
  • 12-10-2016
  • Mathematics
contestada

It costs 7.05 dollars for 3 tacos what is the unit rate

Respuesta :

txgirl101
txgirl101 txgirl101
  • 12-10-2016
7.05÷ 3= 2.35 ( u divide the 3 tacos by price. to check answer multiply ur divided answer 2.35 x 3= 7.05)
Answer Link

Otras preguntas

Need some help please (WILL MARK YOU BRAINIEST)
how do I solve -6n+3n=-18
How do units help you to better understand a problem? How do units sometimes get in the way of solving a problem? Give examples that support your ideas. (brai
A triangle has sides with lengths of 18 centimeters, 68 centimeters and 74 centimeters. Is it a right triangle?
How can an author encourage a reader's suspension of disbelief?
If we change one side of a square by factor of 5, of 0.5, of 12 and of 1 12 , by what factor will the perimeter change?
Explain why a sample should be representative
While .08 is the legal limit for intoxication, your driving skills may be impaired at levels as low as .03. True or false
Which of the following expressions is closest in value to 1? A. 0.09 B. 1.011 C. 99 ÷ 100 D. 100 ÷ 99
There are 25 kids in a class, and the number of boys is 2/3 of the number of girls. How many boys and how many girls are in this class?