13kloserss
13kloserss 13kloserss
  • 10-12-2020
  • Mathematics
contestada

12 batteries cost $17

Find the unit rate

Respuesta :

ifoudeh87 ifoudeh87
  • 10-12-2020

Answer:

Step-by-step explanation:

17/12= 1.4166

Round so it’s 1.42

Unit rate= $1.42 PER battery

Answer Link

Otras preguntas

Suppose theta= 11pi/12. How do you use the sum identity to find the exact value of sin theta?
Here's a story problem...."Rita's wants to estimate the number of beans in a large jar.  She takes out 100. she takes out 100 beans and marks them. Then she ret
Suppose theta= 11pi/12. How do you use the sum identity to find the exact value of sin theta?
What was an effect of nationalism in Europe in the early 1900s?
Suppose theta= 11pi/12. How do you use the sum identity to find the exact value of sin theta?
At the begining of 6 grade the ratio of number of the advanced math students to the number of regular students was 3:8. However after taking the placement tests
How do you find the perimeter of a dented square?
How do you find the perimeter of a dented square?
Suppose theta= 11pi/12. How do you use the sum identity to find the exact value of sin theta?
What was an effect of nationalism in Europe in the early 1900s?