dadatmathandreasing
dadatmathandreasing dadatmathandreasing
  • 10-12-2020
  • Mathematics
contestada

4 cookies cost $7. At this rate, how much will 9 cookies cost?

Respuesta :

emmeregier12
emmeregier12 emmeregier12
  • 10-12-2020

Answer:

$15.75

you multiply the 4 cookies by 2 to get 8 ($14), then, you divide 7 by 4 to get the cost of one cookie ($1.75). add that to 14, and thus, your answer.

Answer Link

Otras preguntas

6+2(7×-3) Simplify the expression
Using the midpoint method, the price elasticity of demand for corn between the prices of $10 and $8 per bushel is , which means demand is between these tw
find the pattern for the following sequence, then use the pattern to show the next two terms. 1, 1, 2, 3, 5, 8, 13...
why is melting an ice cube considered a physical change
What primary mountain range dominates the landscape of of Eastern North America from North to South? A) Appalachian Mountains B) Cascade Mountains C) Allegheny
Which of the following scenarios is a velocity? A. A car drives 20 kph southwest. B. An airplane flies at 200 mph. C. A boat moves through the water at 20 mph.
I’m order of greatest to least with the numbers .875,.6,.5&.8 would it be .875,.8.6&.5
Solve the equation and check your solution: 9(3+x)=4(3+x)
Which statements about herding and farming in Mesopotamia are true? Select all correct answers: Early farmers invented a simple spade and shovel to make their w
Which method is best for separating most of a solid from a gas quickly