myleigh142
myleigh142 myleigh142
  • 11-12-2020
  • Mathematics
contestada

Find the Unit Rate: Allison bought 6 pounds of bananas for $10.50.

Respuesta :

BG227192
BG227192 BG227192
  • 11-12-2020

Answer:

25.3

Step-by-step explanation:

Answer Link
ryleeporter48 ryleeporter48
  • 11-12-2020
every pound is $1.75
10.50/6= 1.75
Answer Link

Otras preguntas

Answer this Q about jesse jackson How did this individual/court case expand liberty/freedom and rights for Americans?
Cynthia invests some money in a bank which pays 5% compound interest per year. She wants it to be worth over £8000 at the end of 3 years. What is the smallest a
why was freedom considered a privilege in the Middle ages?​
Arjun earned $36 515 in 2019.This was an increase of 9% on his earnings in 2018.Work out his earnings in 2018.​
Trevor used a basic fact to find 120 , 4. Which basic fact could Trevor have used? 100 ÷ 4 12 ÷ 3 12 ÷ 4 20 ÷ 4
how do i solve systems by substitution
What type of address uses a number that uniquely identifies each computer? O Computer address O Home address O E-mail address O IP address​
Which equation represents the data in this function table? A. y = x - 8 B. x= y + 8 C. y = 3x D. y = x + 3
Find the volume of the pyramid
Nuclear reactors use controlled fission chain reactions and capture the energy released when the fuel nuclei split to generate electricity. True or false: