stephanieolalude21 stephanieolalude21
  • 11-12-2020
  • Mathematics
contestada

Mason had $24 to spend on 5 snacks. After buying them he had $4 left. How much did each snack cost?

Respuesta :

vic7661 vic7661
  • 11-12-2020

Answer:

$4 each snack

Step-by-step explanation:

Answer Link
madcuzbad818
madcuzbad818 madcuzbad818
  • 12-12-2020

Answer:

x= 4.8

Step-by-step explanation:

5x = 24 and  24/5 = x

Answer Link

Otras preguntas

Spanish conquistadors in the New World sought
what is the relationship between the 6s in the number 6, 647
HELP!!!!! Simplify and determine the coefficient of (- x)(3y)(-2x).
What is the first step needed to solve 4 over 7 multiplied by x minus 5 equals negative 13?
how to do y=mx+b for the problem 4x-11y=-6
least to greatest 0.94,9.40,0.094,94.0,94.0
Spanish conquistadors in the New World sought
What should you look for when purchasing a pair of fitness shoes? A. Tight, snug fit B. Stable, nonflexible front C. Properly fitting arch support
what is the milky substance that the male fish release from its body over the unfertilised egg laid by the female fish during the process of sexual reproduction
which equation represents a vertical line ? y = -x y = 12 x = y x = 12