supermangsie
supermangsie supermangsie
  • 11-12-2020
  • Mathematics
contestada

the cost of 40 candy bars is $30 how much does 15 cost

Respuesta :

Xylloz Xylloz
  • 03-01-2021

Answer:$20

Step-by-step explanation: We first need to figure out how much a single candy is worth. To do that we need to divide 40 candy bars by $30. 40/30 is equal to 4/3 or $1.33 dollars each. Now we multiply 15 by the price of a single candy bar which is 4/3 or 1.33 dollars. 4/3*15 is $20.

Answer Link

Otras preguntas

Two rectangles have an area of 81 square inches. Name one possible perimeter for each rectangle. I need to show the problem please.
The Pet Palace is replacing its dog training arena with a new arena with dimensions thatare twice as large ? Old arena 10ft in ht base 15ft.New arena 20ft in ht
Two billion people jump up in the air at the same time with an average velocity of 7.0 m/sec. If the mass of an average person is 60 kilograms and the mass of
sketch the graph of each line.y=x-3
The new pencil was 19 centimeters long. How many millimeters long was the pencil?
Write three possible topic sentences for each thesis.1.My country has some of the most beautiful sights you will ever see.2. Computers can be convenient, but th
How many newtons of force are represented by the following amount: 3 kg·m/sec^2?
Use parentheses to make the equation true: 9-8x2-1=3
How do you subtract 9 2/6 - 6 5/6 =
change 4/10 into fifths