Pmarcus306
Pmarcus306 Pmarcus306
  • 11-12-2020
  • Mathematics
contestada

Emily needs to buy 2.5 pounds of pecans for a pie.If pecans cost 1.50 per pound how much will Emily pay for pecans?

Respuesta :

eyesdno eyesdno
  • 11-12-2020

Answer:

3.50

Step-by-step explanation:

1.50 x 2 = 3 And their is .50 left so half of 1 pound is .50 which is 3+50=3.50

If this helped please make me brainliest :)

Answer Link

Otras preguntas

True or False: Only the Moon’s gravity affects the tides because the Sun is too far away from the Earth to cause any change.
Change the mixed number 13 and five sixths13 5 6 to an improper fraction.
What is the difference between ending the slave trade and ending slavery?
How many moles are in 11.82 grams of gold?
What president Davis known as
How do you get higher than 6.6 ft in pole vault. PLZ HELP NEED B4 TOMORROW
Why was the concern over global cooling replaced with a concern over global warming?
Who finally recognizes Rip Van Winkle when he returns to town? A.Nicholas Vedder B.Brom Dutcher C.Peter Vanderdonk D.his wife
What has been more responsible for the fall of empires external or internal problems?
What is the value of x, when -25(x - 4) = -55(x - 10)? A) x = 5 B) x = -5 C) x = 8 1/8 D) x = 15