SavannahMujica
SavannahMujica SavannahMujica
  • 11-12-2020
  • Mathematics
contestada

Karl bought 3 and 1/2 gallons of milk that cost $2.70 per gallon.

What was the total cost of the milk?

$???

Respuesta :

DiamondExpert10 DiamondExpert10
  • 11-12-2020

Answer:

9.45

Step-by-step explanation:

3.5 x 2.7 = 9.45

Answer Link
Mw3269
Mw3269 Mw3269
  • 11-12-2020

Answer:

Step-by-step explanation:3 1/2 gallons = 3.5

if it costs $2.70 per gallon then you can do

2.70*3.5 = 9.45

it will cost $9.45 for 3 1/2 gallons

Answer Link

Otras preguntas

the dance committee has a budget of $125 to decorate the gym for a spring dance.They already spent $65. some members want to buy helium balloons that cost $0.80
13 is to 8 as x + 4 is to x
what is 1 6/7 -1 4/11
How do I show the work for 5.4 divided by 39.42?
what is 1 6/7 -1 4/11
what is the next number 10,12,22,34,56,90...
Low dropping flares confuse our memory of the salient. in the above line which type of sense is used - sight,sound,touch,taste,smell
How do I identify the lines of symmetry in a conic section?
Find the equation of the line through the point (2, 5) that cuts off the least area from the first quadrant. Give your answer using the form below.[tex]y-A = B(
What were the names of the minerals and types of rocks?