malachiroby4pf malachiroby4pf
  • 11-12-2020
  • Mathematics
contestada


The cost of nails varies directly with the number of pounds bought.
If 4 pounds of nails cost $11.60, what is the cost of 3.5 pounds?

Respuesta :

HOOKINGYEA
HOOKINGYEA HOOKINGYEA
  • 11-12-2020

Answer:

10.15

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

recall that two angles are supplementary if the sum of their measure is 180. find the measures of two supplementary angles if one angle is 20 more than four tim
Which map element shows what symbols represent on the map? (5 points) Group of answer choices Compass rose Map key Scale Title
How do I find the critical points of 3^x sinx?​
Is x an independent or dependent variable?​
List 4 activities that might be included as part of a dependable software engineering process. Which of these do you think are most achievable for a small, agil
The cost of health insurance is $900 per month. The cost of an operation for a dramatic injury is $500,000. The chances of someone needing such an operation are
What are comets made of?
Shadee Corp. expects to sell 640 sun visors in May and 350 in June. Each visor sells for $13. Shadee’s beginning and ending finished goods inventories for May a
Calculate depreciation for 2018 and 2019 using each of the following methods. Partial-year depreciation is calculated based on the number of months the asset is
Suppose that a duck is swimming in the circle x = cos(t), y = sin(t) and that the water temperature is given by the formula T = 5x2ey − 6xy3. Find dT dt , the r