domca1nonly
domca1nonly domca1nonly
  • 11-01-2021
  • Mathematics
contestada

Which is the better deal: $2.98 for 2 liters of soda or $7.40 for 5 liters? Find the unit price of the better deal on the coloring sheet.​

Respuesta :

jenniep2114 jenniep2114
  • 11-01-2021

Answer:

7.40 for 5 liters

Step-by-step explanation:

2.98/2= 1.49

7.40/5= 1.48

Answer Link

Otras preguntas

WHAT IS A MEDUIM? a group a message a method of measurement a means of communication
Can someone translate this cursive?
I need help quick. Can someone help me?
Plz help me with this
At 7:30 am, two lorries start to travel from Town P and Town Q towards each other at the speed of 63km/h and 67 km/h respectively. If the distance between the t
Which of these sentences uses the indicative mood? A. If she came to visit more often, she would know that he likes cookies. B. The deepest part of the
Someone please help with this question... I will mark brainlest!!
How many square feet of outdoor carpet will we need for this hole?
One day, the Northwest Woodworkers Studio produced six times as many bookshelves as the Southwest Woodworking Guild.If the difference in their production is 15,
Describe the graph of the function - 15 points