evildivil123456
evildivil123456 evildivil123456
  • 11-01-2021
  • Mathematics
contestada

The cost of 2 kg of onions is ₹24. What will the cost of 12 kg of onions be?​

Respuesta :

wassuphumans
wassuphumans wassuphumans
  • 11-01-2021

Answer:

144 rupees

Step-by-step explanation:

2 kg= 24 rupees

2/2 kg= 24/2 rupees

1 kg= 12 rupees

1×12 kg= 12×12 rupees

12 kg= 144 rupees

Answer Link

Otras preguntas

Transportation and communication revolution definition apush
How many players are allowed per team to be on the field at one time in flag football
Californias called many immigrants okies because
If 65% of a number is 1,105, what is 82% of the number?
every moth ms thomas pays her car loan through automatic payments withdraws fro her savings account she pays the same amount on her car loan each month at the e
Molecules that have longer arrows are moving faster. Which statement describes what is happening in this system?
Thor jumped 4 times every 18 hours. At that rate, how many would he jump in 27 hours?
a small population of chimpanzees lives in a habitat that undergoes no changes for a long period. how will genetic drift probably affect this population?
Cybernation definition
The first time a word was used can be traced through etymology True False