chinarose470
chinarose470 chinarose470
  • 11-01-2021
  • Mathematics
contestada

You had $25 to spend on school lunches. After buying five of them, you have $15 left. How much did each lunch cost?​

Respuesta :

thesmallerguy26 thesmallerguy26
  • 11-01-2021
each lunch costs $2 because 5 lunches times $2 equals $10
Answer Link
msantanadylan
msantanadylan msantanadylan
  • 11-01-2021

Answer:

2 each

Step-by-step explanation:

simple math

Answer Link

Otras preguntas

Select the correct answer. Which process is a physical change? A. iron rusting OB. milk turning to curd water boiling D. paper burning E. hard water staining pi
1. Read the sentence carefully and choose the option that answers the question. Los voluntarios de la comunidad tiran o reciclan la basura para el supervisor de
Helppp meeeew pleaseeeee
Write the null and alternative hypotheses you would use to answer this question. Are Americans getting fatter? Researchers interested in this question take a ra
!2,19,26 what comes nxt
What does Kuno say to Vashti
Germans feared Britain's superior navy, so it attacked England by an air assault known as the Battle of Britain, which attacked both military bases and civilian
PLEASE HELP URGENT AND EXPLAIN FOR 25 POINTS MUST BE CORRECT Brielle bought an apartment building for $202,444. The value of the real estate appreciated at a co
How can I put the definition of modesty into my own words? Definition: The quality or state of being unassuming or moderate in the estimation of one's abilities
What is 32 divided by 192