luxni
luxni luxni
  • 12-01-2021
  • Mathematics
contestada

it cost £2 20
by 5 apples work out how much it would cost by 8 apples​

Respuesta :

hollybeth
hollybeth hollybeth
  • 12-01-2021

Answer:

£3.52

Step-by-step explanation:

2.20/5=0.44

0.44×8=£3.52

Answer Link

Otras preguntas

A field whose data type is ____ can store an OLE object, which is an object linked to or embedded in the table.
Variable m is 9 more than variable p. Variable m is also 8 less than variable p. Which pair of equations best models the relationship between m and p?
What is the difference between an enzyme and a catalyst?
help me solve please 4x+10=6x
A major goal of use of an electronic health record is the sharing of important clinical information about a patient. The use of ________________________ is dir
Which equation supports the given conjecture? The difference of two odd numbers is an even number. A.23 – 19 = 4 B.16 – 10 = 6 C.17 – 12 = 5 D.3 + 5 = 8
Ashley stacking two boxes on the shelf the bottom box measures 6 inches times 12 inches of the top box is a Q with one edge measuring 4 inches what is the volum
why was the cia formed and why were some americans suspicious of the organization?
How might a strong Japanese economy help the economy of the United States. Whoever answers this question correctly/best will get BRAINLIEST!
write an algebraic expression to represent B less than 5