poop5796 poop5796
  • 13-01-2021
  • Mathematics
contestada

If 15 pen cost $3.90, which equation would help determine the cost of 6 pens?

Respuesta :

arandafambam arandafambam
  • 13-01-2021

Answer

1.56

Step-by-step explanation:

You must find the unit rate. To do so, you must divide 3.90 by 15. That will give you 0.26. After, times 6 and .26 to get your answer. Hope this helps.

Answer Link

Otras preguntas

A picture of a raindrop
what literacy term describes one form of 14 line poem
Write the number equal to 2 tens 15 ones
_______ tablets are often prescribed by psychiatrists and family practice physicians for patients who can't fall asleep. a. motrin b. halcion c. codeine d.
In Indian culture, women were expected to _____, but Colonial women were not expected to do the same thing.
a 100 kg box on the right and a 50 kg box on the left are tied together by a horizontal cable. The 100 kg box is acted upon by an external force of 500 N to th
Today, land in urban areas typically is used for housing, transportation, and other structures, rather than for agriculture, primarily due to __________.
In which sentence does the verb best describe the action? a. an apprehensive feeling crawled slowly over him like a wounded animal. b. an apprehensive feeling
Original price 60$ markup 15%
How did the Medieval man distinguish between the earthly and the divine?