Pipemacias3871 Pipemacias3871
  • 13-01-2021
  • Mathematics
contestada

Amelia needs to buy dog food 3 bags of dog food cost $12.75. How much would Amelia spend on 2 bags of dog food?

Respuesta :

tanna015
tanna015 tanna015
  • 13-01-2021

Answer:

8.50

Step-by-step explanation:

take 12.75, divide by 3, then multiply by 2

Answer Link
emilyymayes emilyymayes
  • 13-01-2021

Answer:

Amelia would spend $6.40

Step-by-step explanation:

3 bags of dog food = $12.75

She needs 2

2 divided by 12.75 = 6.37

6.37 rounded up  = 6.40

The answer is $6.40

Answer Link

Otras preguntas

what can socialism be defined as according to government education​
If f(x)=x^3-2, find f(3) Answers 25 24 26 20
52/21 in its simplest form as a mixed number
Which was a reaction to the Kansas Nebraska act of 1854
FIND THE AREA AND CIRCUMFRENCE OF CIRCLE WITH RADIUS 9CM USE THE VALUE 3.14 TO HELP WITH ANSWER
Help i need to get this answer right before tomorrow!!!
write a qbasic program that convert meter into centimeter
Consider the algorithm you designed for today’s activity. Identify two instances where there may be multiple ways to interpret your instructions and suggest imp
Find the indicated quantities for y equals f (x )equals 3 x squared. ​(A) Simplify StartFraction f (3 plus Upper Delta x )minus f (3 )Over Upper Delta x EndFrac
A box of crayons costs $1.75, including tax. Mr. Valentino wants to purchase boxes of crayons for his class and has a $25 budget. Write an inequality to solve f