niamontford1 niamontford1
  • 13-01-2021
  • Mathematics
contestada

Jenny bought four cookies for $2 each, and Lisa bought five cookies for $3 each. How much did the girls pay all together for the cookies?

Respuesta :

elmansoriareen
elmansoriareen elmansoriareen
  • 13-01-2021
The total they paid is $23 because 1 of them bought 4 cookies for $2 each so we multiply 4 and 2 we will get $8 and the other girl bought 5 cookies for $3 each so we multiply 5 and 3 and that is $15 so we add $15 and $8 and we will end up with $23
Answer Link

Otras preguntas

What was true of the U.S. economy after World War II?
Plz help..............refresh the page before u answer
At a golf ball factory, 60 golf balls were inspected and 48 of them passed inspection. Out of 2,500 golf balls made at the factory about how many would you pred
After the civil war, where did most new immigrants to u.s. come from
Suppose you increase your walking speed from 4 m/s to 14 m/s in a period of 1 s. What is your acceleration? m/s2
How much time do most experts agree is required to allow for muscle recovery before engaging in muscular strength/endurance weight lifting of the same muscle gr
If ƒ(x ) = x 2 + 1 and g(x ) = 3x + 1, find [ƒ(4)] 2
You are helping the school nurse decide which students are most at risk for health problems. Look at these four cases. Which person seems most likely to abuse
What is the difference between an organism's habitat and its ecological niche?
Desert,tundra,grassland,and chaparral are examples of found in north america