jpatalinghug08
jpatalinghug08 jpatalinghug08
  • 13-01-2021
  • Mathematics
contestada

jennifer bought 2 1/2 pounds of ham for $9.50. how much did she pay per pound?

Respuesta :

icarlyfan icarlyfan
  • 13-01-2021

Answer:

3.80 per pound

Step-by-step explanation:

Answer Link
jaylafernandezzzz
jaylafernandezzzz jaylafernandezzzz
  • 13-01-2021

Answer:

The answer is $4.75.

Step-by-step explanation:

Turn 2 1/2 into an improper fraction.

It'll be 4/2.

Then divide - $9.50 ÷ 4/2

The answer is $4.75.

To be sure, you can multiply 4.75 x 2 which equals 9.50.

Answer Link

Otras preguntas

A ray at which angle would produce the most glare? A. 59 degrees C. 25 degrees D. 37 degrees
why did the people of medieval towns usually support a strong monarchy over the feudal system a.) kings often exempted townspeople for taxation b.) towns peopl
Find the value of the expression (2x−12)+(12xy−10)(2x-12)+(12xy-10) for x=4x=4 and y=6y=6.
who is the only person who can authenicate the information in a patients medical record
how do we know that telemachus is nervous about talking to nestor
The percent composition of carbon in C6H12O6 is
Analyze the foot of the following word. Use a dictionary if necessary. again iambic trochaic
How many liters of water vapor can be produced if 13.3 liters of methane gas (CH4) are combusted, if all measurements are taken at the same temperature and pres
What are your role in the economy?
Please Help!!!!!!!!!!!!