hickssamarea hickssamarea
  • 13-01-2021
  • Mathematics
contestada

A Store charfes $0.20 per pound plus a set fee of $2 for ice.How many pounds of ice would somebody have brought if they paid $15

Respuesta :

waltersmith97 waltersmith97
  • 13-01-2021

Answer:

65 pounds of ice

Step-by-step explanation:

15-2=13

13/0.2=65

Answer Link

Otras preguntas

when is an element neutral?
Use the correct form of tener: Mi hermano __________ 14 años.
On December 26, 2004, a tsunami occurred in the Indian Ocean and killed over 200,000 people. Which of the following countries suffered the highest number of cas
you work at a front desk of luxury hotel. Guest staying at the hotel have two options for accessing the hotel's wireless internet. the first involves a charge o
which president signed the freedom of information acta. Richard Nixon b. john Kennedy c. Lyndon b Johnson d. Ronald Reagan
There are 130 calories in a cup of whole milk and only 86 in a cup of skim milk. In switching to skim milk, find the percent decrease in number of calories.
if 20 inchu stingray gets 4oz of fish foood, how much does a 30 inch stingray get
can someone please explain what this question means? How do gender differences affect the kind of experiences the Gods and Goddesses have?
A chemist needs a 70% solution of tannic acid. How much distilled water must he add to 5 gallons of a 90% solution of acid to obtain the 70% solution?
Which is the better buy? $407 for 37 pairs of jeans or $570 for 48 pairs of jeans Show Work