katerod08
katerod08 katerod08
  • 10-02-2021
  • Mathematics
contestada

A 7-meter roll of white paper costs $1.65. What is the unit price, rounded to the nearest cent?​

Respuesta :

glendake
glendake glendake
  • 10-02-2021

Answer:

$0.24 per meter

Step-by-step explanation:

Alright so to find the unit rate divide 1.65 by 7

1.65/7=0.2357142857142857...

So round it to the nearest cent

0.24

Answer Link

Otras preguntas

How did the inca adapt to their physical environment?
Even though they did not take place in the story, which of the following situations would fit the story of Beowulf thematically? a. Beowulf falls in love with a
Can anyone tell me what this quote means: “After nourishment, shelter and companionship, stories are the thing we need most in the world.”― Philip Pullman
Spanish: please answer questions 1-7 please
What is TADA program
How to draw a model of 7/6 Give u 12 points
A company that is most motivated to make money has a __________. - Profit motive - Enterprise motive - Sales motive - Government motive
ending time 10:35 am elapsed time 45 minutes
Travis and Paula went to lunch. Travis ordered a sandwich for $7.50, and Paula ordered a burger for $5.25. After lunch, they left 15% tip for their waiter. How
What is not equivalent to 45/120? A. 3/8 B. 5/12 C. 9/24 D. 90/240