12diamondqueen
12diamondqueen 12diamondqueen
  • 10-02-2021
  • Mathematics
contestada

. Fiona has $1.20 with which to buy some ribbon.The ribbon is on sale for $0.08 per foot.How many feet of ribbon can Fiona buy

Respuesta :

cjhunter26
cjhunter26 cjhunter26
  • 10-02-2021

Respuesta: 4.5 pies que puede comprar si tiene $ 11.25

Explicación paso a paso:

Dado que hemos dado que

Costo de los dulces por pie = $ 2.50

Dinero total que gastó en dulces = $ 11.25

Sea x el número de pies que puede comprar

Ahora, según la pregunta, obtenemos eso,

Entonces, 4.5 pies que puede comprar si tiene $ 11.25.

Answer Link

Otras preguntas

i need help asap please it going to 100 points
!!help me !! An entrepreneur is starting a new business. He wants to attract great candidates to work for him, so he plans to provide good insurance benefits.
Will give brainliestt
Write equations for the vertical and horizontal lines passing through the point (7,-9)
Four plumbers estimated the length of the radius of a cylindrical pipe. The estimates made by the plumbers are listed. • Plumber W estimated that the radius had
Find the area of the complex shape I WILL GIVE BRAINLIEST PLZZ HELP MEEEEEEEEEE 48 units squared 20 units squared 32 units squared 52 units squared
PLEAAAAASE HELP MEEEE​
Identify the location where the sex cells of each reproductive system mature.
.What is the most likely reason most rulers were never slaves? Can someone please help me
WHY is life life r÷eeeeeee​