raegancostello94
raegancostello94 raegancostello94
  • 10-02-2021
  • Mathematics
contestada

Sally bought three candy bars for a total of $18.00. How much did each candy bar cost? Write an
equation to solve this problem. Use c as your variable.

Respuesta :

xavierhutchinosn xavierhutchinosn
  • 10-02-2021

Answer:

Step-by-step explanation:answer is $6 per candy bar/ c=6

Answer Link

Otras preguntas

the amount of postage placed on a first class letter depends on the weight of the letter .
what is a example of democracy?
Steve built a rectangular  table that is 72 inches long and has a perimeter of 240 inches.What is the width of Steve's table? Please answer for me.
use the functions f(x) = 3x – 4 and g(x) = x2 – 2 to answer the following questions. Complete the tables. x f(x)–3–1 0 2
What it is the quadratic formula ?
What Does 'Bury the Hatchet' Mean?
could you tell me what is nonfiction?
I suck at math so I need help :(
(LATIN) "Clemens in templo deae Isidis c-u-m ceteris Isiacis saepe cenabat."What is the English translation? and apparently c-u-m spells a swearword don't judge
I got 60 right out of 110 questions on a test. What was my overall grade/percentage?