laylall549
laylall549 laylall549
  • 12-02-2021
  • Mathematics
contestada

Mrs. Wicker bought a case of 24 juice boxes for $12. How much did each box of juice cost?

Respuesta :

whityuwu
whityuwu whityuwu
  • 12-02-2021

Answer:

If 24 juice boxes=12$

Then one box=24÷12=2

One box is 2$

Step-by-step explanation:

:)

Answer Link

Otras preguntas

What is the simplified form of the algebraic expression shown below? 7w - 6 - 3w + 5
So im trying make 2/5 it to a decimal and a persent and My question is how do you make it to a persent and a decimal
Im doing a review for earth science i dont know what this answer is and cant find it in my book but what is rebound?
A very strong base might have a pH of _____.
what is 9 to the 3rd power
20 is what percent of 160
20 is what percent of 160
What is the standard form of the equation? 3x = 2y – 4 A. 3x = 2y – 4 B. 3x – 2y = –4 C. 3x + 4 = 2y D. 3x – 2y + 4 = 0
The split into Sunni and Shia divisions of Islam can be traced to
Which condition causes ocean salinity to increase? A. ocean water flowing into rivers B. high levels of evaporation C. increased fish populations D. meltin