jaecol391ox0nr4 jaecol391ox0nr4
  • 12-02-2021
  • Mathematics
contestada

A local frozen yogurt shop sell its yogurt and topping for $0.45 per ounce. If Felix bought 8.4 ounces, how much did it cost?

Respuesta :

plopideplep plopideplep
  • 12-02-2021
8.4 ounces costs $3.78
Answer Link
994821453 994821453
  • 12-02-2021

Answer:

It costs $25.65

(Im not sure if this is right but i tried)

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

How many casualties in the revolutionary war in the first war?
Was simon bolivar a better military or political leader
By 2009, American car manufacturers were required to meet minimum fuel efficiency standards that increased the average miles per gallon to 27.5. By 2016, that s
Sonja and Jake just got married. They received $4,500 in gift money and deposit it into a savings account that pays 2.85% simple interest. How much will they ha
NEED HELP ASAP PLEASE!!
The fourth term in an arithmetic sequence is 18 and the seventh term is 42. if the first term is a1, which is an equation for the nth term of this sequence? 1.
What does a culture medium provide to a living cell? A. Visible light B. A petri dish C. Water D. Oxygen-rich air
Low back pain is a health related problem which typically stems from poor abdominal strength, posture, and what other treatable issue:
According to the timeline at the top of page 779, on what date did the the us resident with the suspected bat bite enter the "infectious period"?
How do you solve this using the elimination method of systems of equations?