terrydoodles2214 terrydoodles2214
  • 13-02-2021
  • Mathematics
contestada

You can buy 5 stickers for $3. Using this rate, what is the cost for 12 stickers? $6.15 $6.60 $7.02 $7.20

Respuesta :

cristhyanmorenomarqu
cristhyanmorenomarqu cristhyanmorenomarqu
  • 13-02-2021

Answer:

$7.20

Step-by-step explanation:

3/5=0.6

0.6*12=7.20

Answer Link
Kitdalin05
Kitdalin05 Kitdalin05
  • 13-02-2021

Answer:

$7.20

Step-by-step explanation:

3/5= .60

.60 cents per sticker

.60 * 12 stickers =$7.20

Answer Link

Otras preguntas

2x^16-32x^4 what is the completely factored form
In the last paragraph of passage 2, on page 6, how does the author imply what he does not say directly?
multiply radicals please​
Which plant species probably lives in a dry region? Explain the reason for your answer.
Read the excerpt from My Bondage and My Freedom by Frederick Douglass. “I had been cheated. . . .” Why does Douglass feel he had been cheated? His owners have f
Sentence 16 and 17: (16) Students would have time to relax and to pursue their hobbies. (17) They could spend extra time with their families. How might you com
should cities be able to make their own law?
Choose ALL answer choices listed below which relate to the following scenario: As oil wealth increases in Dubai, Sri Lankan and Thai citizens migrate to Dubai i
Helppppppp 3 Σ (2n – 3) n=0
common lit growing up with juneteenth which statement best expresses the central idea