tzuyutwce tzuyutwce
  • 13-02-2021
  • Mathematics
contestada

Rosemary buys 5 pounds of ground meat for $16.45. How much would 3 pounds of meat cost at the same rate?

Respuesta :

rorycampbell0721
rorycampbell0721 rorycampbell0721
  • 13-02-2021

Answer:

$9.87

Step-by-step explanation:

first, find the cost per pound:

$16.45: 5 pounds

divide both sides of the ratio by 5

$3.29: 1 pound

Then, multiply both sides by 3 to find the cost for 3 pounds

$9.87: 3 pounds

Answer Link
emelynkoh
emelynkoh emelynkoh
  • 13-02-2021

Answer:

9.87

Step-by-step explanation:

5 pounds-> 16.45

1 pound->3.29

3 pounds->9.87

Answer Link

Otras preguntas

Where would a monster most likely live in ancient Greece?
The power to raise taxes, organize local governments, and control the military belonged to
You are designing a flyer that has a heading. What can you do to enhance the heading in your flyer? add a border to the document add graphics to the design a
The U.S. went to war in 1991 after which Middle Eastern country was attacked by Iraq?
4x+5y-2x+y simplify ?
You add 400 mL of water at 30C to 100 mL of water at 80C. What is the most likely final temperature of the mixture? A. 110C B. 50C C. 20C D. 40C
Al Gore wanted a vote recount in four Florida counties—Volusia, Palm Beach, Broward, and Miami-Dade. What did these counties have in common?
Why do igneous rocks that solidify underground cool so slowly
Using synthetic division, find (2x4 − 3x3 − 20x − 21) ÷ (x − 3).
someone help me with this please, what's the answer?