xKalifeine
xKalifeine
10-11-2016
Mathematics
contestada
Cost of a comb: $2.50
Markup: 90%
Tax: 1%
Respuesta :
Аноним
Аноним
10-11-2016
The answer is:
$2.50 x 90% = $2.25
$2.50 + $2.25 = $4.75
$4.75 x 1% = .0475
$4.75 + .0475 = $4.7975
Answer rounded $4.80
Answer Link
VER TODAS LAS RESPUESTAS ( 56+ )
Otras preguntas
Help pls!!! Indirect proofs?? probably super easy I just don't understand how to do
There are two right circular cylinders. The radius of the first cylinder is 4 centimeters, and its height is 5 centimeters. The radius of the second cylinder is
Two balls are drawn in succession out of a box containing 2 red and 5 white balls. Find the probability that at least 1 ball was red, given that the first ball
Heard at a certain distance, a car horn emits a sound with a loudness of 50 dB. If instead there were 100 identical cars all sounding their horns at this certai
What is the y-value when x equals 30?y = 350 - 25(x)
The cost of bananas is proportional to their weight. A bunch of bananas weighing 20 ounces costs $1.60. What is the unit rate for bananas?
Complete a frequency distribution for the following data that represents the recent sales prices (in $1,000s) of homes in Midwestern County. As this is quantita
For four o'clock flowers, flower color is a case of incomplete dominance. The gene for flower color has two alleles: red (R) and white (r). What is the percent
By what means were the satellite states kept under control by the Soviets?
According to Eric Foner, the theme of freedom reveals that freedom for some Americans has often rested on the lack of freedom for other Americans 1. True 2. Fal