lindasara124love
lindasara124love lindasara124love
  • 10-11-2016
  • Mathematics
contestada

Mr adams spent $36.25 on 12.5 pounds of nestle crunch. determine the cost per pound of nestele crunch, showing each step in the process

Respuesta :

chul
chul chul
  • 10-11-2016
What you know:

Mr. Adams spent $36.25 on 12.5 pounds.

All you do to find the cost per each pound is:

36.25/12.5

Your answer: 
$2.9 dollars per pound.
Answer Link

Otras preguntas

The length of a rectangle is four times it’s width. If the area of the rectangle is 324 ft.², find its perimeter
Takt time is the rate at which a factory must produce to satisfy the customer's demand. a)- True b)- False
these three lengths create a triangle, true or false, will mark brainliest
A person who can afford a monthly payment of __________ and signed a mortgage with a monthly payment of __________ was most likely the victim of predatory lendi
What are immunizations?
Hey how are you In Spanish
How many moles are in 42.1 grams of NaCl?​
How many solutions are there to the equation 6x+30+4x=10(x+3)
31. Which word is opposite in meaning to practical? reconnected destroyed disinterested unreasonable
What is the binomial name of the tiny mammal of the family craseonycteridae