mskisharocks mskisharocks
  • 10-12-2014
  • Mathematics
contestada

A 9 pound bag of mangoes cost $12.How much does 1 pound of mangoes cost

Respuesta :

Katieplummer Katieplummer
  • 10-12-2014
If 9 pounds cost 12$ you would divide 12$ by 9 to see how much one pound costs. That would be the answer.

12 divided by 9 = .75

One puns would cost .75 cents.
Answer Link

Otras preguntas

on sataday i get up at 10:30
which would be more likely to show a shallow, 1.5-meter-deep depression in the ground: a 1-meter contour interval or a 5-meter contour interval?
what is 7.75 in word form?
convert 1,000,000 to scientific notation
What is 4(x+3) thank you
In 2006, the population of a country was 50.3 million people. From 2006-2050, the country's population is expected to decrease by 6.5%. Find the expected popula
one maid can clean the house 3 times faster than another, working together they can clean entire house in 3 hours how long would it take the faster maid cleanin
During a 3-hour storm, it snow 2.5 inches. Jacob said that it snowed an average of about 8 inches per hour. What is the error?
What problems may parents face during the transition that occur during adolescence?
what factor is paired with 5 to give 45