isabela7 isabela7
  • 12-11-2016
  • Mathematics
contestada

apples cost $3.60 for 2 pounds at this rate how many pounds of apples can you buy for $5.40

Respuesta :

aswang8573
aswang8573 aswang8573
  • 12-11-2016
You can buy three pounds of apples with $5.40.
Answer Link
FuturePresident2040
FuturePresident2040 FuturePresident2040
  • 12-11-2016
2 pounds because 3.60 only goes into 5.40 once
Answer Link

Otras preguntas

Help me!!!! PLEASE ​
A block attached to a horizontal spring of force constant 75N/m undergoes SHM with an amplitude of 0.15m. If the speed of the mass is 1.7 m/s when the displacem
What are the roots of the polynomial equation x cubed minus 7 x = 6 x minus 12? Use a graphing calculator and a system of equations. –6, 6 –4, 1, 3 –3, –1, 4 1,
Mark Went to the store and purchase nine pairs of socks and three packages of undershirts for $8.28 each he also purchase a pair of pants for $32 he spent a tot
Is this a function? Please help me! I literally cant do this!
what is the answer? pls help
It takes 66 pounds of seed to completely plant a 7-acre field. How many acres can be planted per pound of seed? acres per pound
Please help quickly
is density the degree of compactness of a substance?
The grand mother was happier inA. town B.village C.tree D.field​