renijah25 renijah25
  • 11-12-2014
  • Mathematics
contestada

the cost of 3 scarves is 26.25.what is the unit price

Respuesta :

luana
luana luana
  • 11-12-2014
[tex]unit\ price=\frac{price}{number\ of\ scarves}\\\\unit\ price=\frac{26.25}{3}=8.75\ per\ scarve\\\\ unit\ price\ is\ equal\ to\ 8.75\ per\ scarve[/tex]
Answer Link

Otras preguntas

What value or values of x satisfy 2|x+5.3|=4.2 a. x can only equal –3.2. b. x can only equal 7.4. c. x can equal –3.2 or –7.4. d. x can equal –3.2 or 7.4.
Jackson wants to fit into last year's Halloween costume, but he has been building muscle and has gained a few healthy pounds since then. Which of the following
If f(x) = 1 – x, which value is equivalent to |f(i)|? a. 0 b. 1 c. √2 d. √-1
The Jamestown colony in Virginia was settled to: gain religious freedom for the Quakers preserve the right of English Catholics to worship provide raw materials
What role did J. Edgar Hoover play in the Palmer Raids? A) He arrested Mitchell Palmer for civil liberty violations. B) He served as the attorney for those arre
Where are most photosynthetic cells in plants found?
If it wasn't for___reproduction, the passing of mutations from one generation to the next would continue.
Please translate these 2 ASAP! Brainliest goes to the one who does the most!
what is the answer to this question ?
What is the square root of 64y16? 4y4 4y8 8y4 8y8