atianayglecias atianayglecias
  • 10-03-2021
  • Mathematics
contestada

You buy 8 rose bushes and 15 daylilies for $193. Your friend buys 3 rose bushes and 15 daylilies for $117. Find the cost of each daylily.​

Respuesta :

mcphedranb mcphedranb
  • 10-03-2021
2.35$ is the answer I think
Answer Link

Otras preguntas

An owner of a company spends $25 on office supplies. The owner is left with $20. Write an equation to find how much money he originally had.
An earth satellite in circular orbit 1250 kilometers high makes one complete revolution evry 90 min. What is it linear speed? use 6400 kilometers for the radius
Solve the system of linear equations by elimination x - y = 4 x + y = 2
At a grocery store, blueberries come packaged in 8-ounce containers for $2.80. At a farmer's market, blueberries cost $4.20 for 14 ounces. There are 16 ounces i
3.4+0.62+0.3= how much
Camarones $30 for babysitting on Friday nights she makes an average of $1.25 in tips for our read the function of Kim's earnings and sulfur how much she would m
Debbie finds an old manual television in her grandfather's basement. She notices the numbers on the dial are not evenly spaced and determines there is an expon
The model below represents which multiplication sentence ?
Which of these genes is not a part of the lac operon? a) operator gene b )promoter gene c) repressor gene
Austin makes $5.50 per hour. Which expression represents his pay? Question 2 options: $5.50h $5.50 + h $5.50 - h $5.50/h