taylinn83
taylinn83 taylinn83
  • 10-03-2021
  • Mathematics
contestada

a grocery store is selling ground beef for $1.89 a pound. how much does it cost to buy 2.5 pounds of ground beef? please help my math teacher is gonna fail me

Respuesta :

allensmom allensmom
  • 10-03-2021
$1.89 X 2.5 pounds = $4.725
Answer Link

Otras preguntas

rectangle......a to the power of 4 yards times a to the power of 9 yards
The hour of a clock moves from 10 to 1 o'clock. Through how many degrees does it moves?
What is the slope of the line? y= -5x - 9 slope = ______ fill in the blank
Homeroom 101 and homeroom 102 share a hallway bulletin board if home room 101 uses 3/5 of their half to display artwork what fraction of the bulletin board is
How did the fur trade affect relations between New Netherland and New France?
What is 2% as a fraction in simplest form
If you know that 8×300=2,400, how can you find 8×320? Explain.
Why do electrons rather than protons make up the flow of charge in a metal wire?
Explain how fossils and other materials can tell us about the conditions of an area at the time it existed. Then explain how you would find the ages of these fo
Is 1/4 of 8 equal to 2