Seudónimo Seudónimo
  • 10-03-2021
  • Mathematics
contestada

Alyssa buys a carton of 12 eggs for $1.80. Which is the cost per egg?

A $0.015

B $0.15

C $1.50

D $15.00

Respuesta :

InsertNameHere7575
InsertNameHere7575 InsertNameHere7575
  • 10-03-2021

B is the correct answer!

$1.80 ÷ 12 = $0.15

Please let me know if I am wrong.

Answer Link
AndPeggySchuyler
AndPeggySchuyler AndPeggySchuyler
  • 10-03-2021

Answer: $0.15

Step-by-step explanation:

1.80 divided by 12 = 0.15

Hope that helped :)

Answer Link

Otras preguntas

How does Langston Hughes develop the mother's point of view throughout the poem?​
Pllllease help mmmme
What is the volume of the following rectangular prism?
In the twenty-first century, how would you describe members of the “Goth” subculture
In the figure below, line j is parallel to line k and line r is parallel to s. Which statement is FALSE? d° = f° a° + d° = 180° a° = c° b° + e° = 180°
Problem Solving If the integer m is a multiple of both 10 and 12, then all of the following must be factors of m EXCEPT O 15 O 12 O 10 O 8 O 6
I need help NOW with my java script!! 1. What will the code below output to the console and why? const person = { age: 20, name: 'Ben' }; const peopleArray =
Can anyone figure this out for me. Thank you I really appreciate
¿Por qué razón dejó el escudero su tierra natal y se vino a Toledo? ¿Qué intención critica observas en este episodio?
Find the value of the power. 0.92 =