leacastelwang leacastelwang
  • 10-03-2021
  • Mathematics
contestada

A 3-cup jug of water costs $0.72. What is the price per fluid ounce?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 10-03-2021

Answer:

$0.03

Step-by-step explanation:

3 cups = 24 fl oz

0.72/24

= $0.03

Brainliest me, yeah? takes a second.

happy to help ;)

Answer Link

Otras preguntas

Search results for "A shipment of 18 cars, some weighing 3,000 pounds, and the others weighing 5,000 pounds each. Together the shipment has a total weight of 30
Search results for "A shipment of 18 cars, some weighing 3,000 pounds, and the others weighing 5,000 pounds each. Together the shipment has a total weight of 30
Search results for "A shipment of 18 cars, some weighing 3,000 pounds, and the others weighing 5,000 pounds each. Together the shipment has a total weight of 30
List 3 commercial uses of sponges.
Why does land heat up more faster than water?
How does 4/15=14/n? What does n equal?
Why does land heat up more faster than water?
C(squared)L(squared) + 100v(squared) = 100c(squared)I have to solve for L
C(squared)L(squared) + 100v(squared) = 100c(squared)I have to solve for L
How does 4/15=14/n? What does n equal?