joshdmoore467 joshdmoore467
  • 11-03-2021
  • Mathematics
contestada

Each piece of candy costs $0.45. If you have $9 to spend on candy how many pieces can you buy?

Respuesta :

Amaiayah
Amaiayah Amaiayah
  • 11-03-2021

Answer:20 pieces

Step-by-step explanation:You have $9 and each(each means to divide) piece of candy costs $0.45

So you have to divide:

$9÷0.45

=20 pieces

Answer Link

Otras preguntas

What is the difference between an EMT and a Paramedic?
What must you consider when you use an image along with text? A. whether the image is colorful B. whether the image is eye-catching C. whether the text alon
A marble is thrown horizontally with a speed of 15.0 m/s from the top of a building. When it strikes the ground, the marble has a velocity that makes an angle o
Why Was napoleon exiled to Elba?
Solve for x 4x + 9 = 3 + 5x 1 6 6 1
Can somone help me please?
why does the air get thinner as the altitude increase?​
what did the poet say himself about his thoughts and poem ​
can someone help me? please.
I smiled and shook my head. “I can quite understand your thinking so,” I said. “Of course, in your position of unofficial adviser and helper to everybody who is