lNEEDHELPWITHMYHW
lNEEDHELPWITHMYHW lNEEDHELPWITHMYHW
  • 12-03-2021
  • Mathematics
contestada

Sturdy’s paper plates cost $3.12 for 24 plates. Tough’s paper plates cost $4.32 for 32 plates. Which is the better buy?

Respuesta :

chloeannashin
chloeannashin chloeannashin
  • 12-03-2021

Answer:

Sturdy's paper plates

Step-by-step explanation:

Let's see how much 8 plates cost:

Sturdy

24/3=8

$3.12/3= $1.04

Tough

32/4=8

$4.32/4=$1.08

$1.04<$1.08

Because Tough's paper plates costs 4 cents more for 8 plates, Sturdy's paper plates are the better buy.

Answer Link

Otras preguntas

Lisa had a set of 12 toy cars. Then she gave her sister 3 cars. What fraction of Lisa’s set did Lisa give to her sister?
name as many punctuation marks as possible!!
All life can be classified into three domains:__________,________ and ____________
Factor and solve the equation
How many light years are in 1 second?
14b=-56 what is the answer
14b=-56 what is the answer
Round 3.047 to the nearest 100th
chip earns a base salary of $500 per month as a salesman.in addition to the salery, he earns $90per product that he sells. if his goal is to $5000 per month, ho
a car moving at 25 m/s speeds up to 47m/s. it takes 9 seconds to do this.what is the acceleration of the car?