jesseserrano35 jesseserrano35
  • 12-03-2021
  • Mathematics
contestada

I paid for $27 for 12 pounds of gummy bears What is the unit price in dollars

Respuesta :

casasarely2026 casasarely2026
  • 12-03-2021

Answer: $2.25

Step-by-step explanation: 27 ÷ 12= 2.25

Answer Link
Аноним Аноним
  • 12-03-2021

Answer:

$2.25 /pound

Step-by-step explanation:

Price for 12 pounds = 27

Price for 1 pound = 27/12 =  $2.25

Unit price=  $2.25 /pound

I hope im right!!

Answer Link

Otras preguntas

whats the answer for x-5y=19 for y solve for y
ten interesting facts about radium and polonium
A ten foot fence is 8 inches long on a scale drawing. what is the scale
X^2+10x-6=0.........
use mental math to find the value of 15/124·230/30÷230/124
What is a simile for the word Eject?
One third of the bagels in a bakery are sesame bagels. There are 72 sesame bagels. Define a variable. Then write and solve an equation to find how many bagels t
what is 3% of $30.00?
In "The Adventures of Theseus," how do King Aegeus and the people of Athens react as Theseus boards the black-sailed ship? A. They shout because they are angr
Megan and Kate decided to race their bikes. If Megan can ride at 12 mph and Kate can ride at 16 mph, how long until they are 1 1/2 miles apart?