taylorshaneka55
taylorshaneka55 taylorshaneka55
  • 10-05-2021
  • Mathematics
contestada

Michelle brought an apple cut in 4 for $0.10 per piece. How much should she pay for 3 dozen pieces​

Respuesta :

riveringregret riveringregret
  • 10-05-2021

Answer:

$0.10 per piece means $0.40 for 1 apple there are 12 in a dozen so multiply it by 12 which would be $4.80 for a dozen multiply again by 3

$14.40 for 3 dozen I'm pretty sure

Answer Link

Otras preguntas

a man invested a total of $3,000 in two investments. he made a profit of 3% on the first investment and 4% on the second investment. if his total profit was $10
A group of 18 people ordered soup and sandwiches for lunch. Each person in the group had either one soup or one sandwich. The sandwiches cost $7.75 each and the
Using numbers 1 3 5 7 9 11 13 17 19 in 5 steps sum should be 30.We can repeat numbers.
why food coming from stomach is to be made alkaline?
What are future effects on society and business using computers?
Where is the oldest peice of money?
a car travelling at 36 km/hr due north turns west in 5 s under constant acceleration and maintains the same speed. the acceleration of the car is
when was Abraham Lincoln was born
What is 97.356 in base ten numerals
What is 97.356 in base ten numerals