sorcia sorcia
  • 10-05-2021
  • Mathematics
contestada

The Williams family purchased 15 cheeseburgers for 75$ how did one cheeseburger cost?

Respuesta :

Jenna1705
Jenna1705 Jenna1705
  • 10-05-2021
Each cheeseburger cost $5.

To find this answer you divide. 75 divided by 15 equals 5.

Hope this helps!!
Answer Link
bcstroud bcstroud
  • 10-05-2021

Answer:

O.5 cents each

Step-by-step explanation

You have to multiply 75 by 0.15

Answer Link

Otras preguntas

el sicnificado de Xenofobia e Intolerancia
Essay on right of education to the children
a video inspection snake is use
For the reaction 2A + 4B ----> 2C + 2D, at a particular instant in time, the rate of the reaction is 0.0352 M/s. What is the rate of change of B? Show Work!A
option with explaination
What percentage is £7 of £20? 28kg of 40kg?plz answer both questions ​
The concentration of carbon monoxide (CO) in a gas sample is measured by a spectrophotometer and found to be 85 ppm. Through long experience with this instrumen
help question on the image​
How many quizzes are given in American US History I?
what are the most common ways of increasing population on the same piece of land​