learningmathshshs learningmathshshs
  • 11-05-2021
  • Mathematics
contestada

a store charges by the pound for candy. if it costs you 10$ for 4 pounds of candy, how much will it cost you for 15 pounds?

(help! i need the work too please ! :) )

Respuesta :

erick144hz
erick144hz erick144hz
  • 11-05-2021

4x10=40 16 with a remainder of 1

Answer Link
csmith531989
csmith531989 csmith531989
  • 11-05-2021

Answer: I think it is $37.50

Step-by-step explanation: You first have to divide 10 by 4 to know how much money it was for 1 pound and I got 2.5. Then I multiplied 2.5 by 15 to get 37.5 which is $37.50.

Answer Link

Otras preguntas

What is 1,632 in word form?
Camille placed blocks on a table in rows and columns. All the rows and columns had the same number of blocks in them and formed a square. Which could be the tot
Lisa had a set of 12 toy cars. Then she gave her sister 3 cars. What fraction of Lisa’s set did Lisa give to her sister?
What is 732 in word form?
7ab/a A does not equal 0 Simplify the expression
student A poured 50/100 liter of water into a bowl. Susan poured 3/10 liter of water into the same bowl. What was the total amount of water the girls poured i
In the City of Ember,  Why would it frighten the children to see Ember's current storerooms?
if the weight of a package is multiplied by 5/7 the result is 40.5 ppunds.find the weight of the package
what is -126=14K solution
What do I do to simplify 77/84 ?