snowygumdrop
snowygumdrop snowygumdrop
  • 12-05-2021
  • Mathematics
contestada

18. Elijah is making a batch of cookies.
He needs 1 cups of butter.
A pound of butter cost $3.50.
A pound of butter contains 2 cups.
What is the cost of butter for the batch of cookies?

Respuesta :

emilyprado0907
emilyprado0907 emilyprado0907
  • 12-05-2021
$1.75 would be the answer
Answer Link

Otras preguntas

From where do the majority of the recent immigrants to the United States come from
a class collects 54 pounds of food each holiday food drive how many 6 pound bags can the class collect
what is the gcf of 12,30
What are the pros and cons of the System of Patronage (in Music)? i know its not english but i just need an answer :P
janice's mother gave her a ten dollar bill to buy five pounds each of bananas and apples at the grocery store . when she got there she found that bananas were
which is greater 10.2 or 10.02
can someone help? I wasn't at school the day we did this and I don't understand.
0.65 as a fraction or mixed number
What is the verb is this sentence... Some snakes will squeeze their victims.
4h2 - 2h + 6 for h = ‐2?